פיסול סביבתי

מהו פיסול סביבתי וכיצד יוצרים פסל סביבתי?

פיסול סביבתי הוא יצירה אמנותית הנוצרת ומתקיימת בסביבה הטבעית או במרחב העירוני הפתוח בהשראת צורות ותהליכים מהטבע ומהסביבה שבה הוא פועל. פסל סביבתי הוא אובייקט הממוקם בדרך כלל במרחב הפתוח ובעצם הימצאותו בסביבה הוא מהווה גורם המחולל שינוי במרחב בו הוא ממוקם . הפסל נועד לערב את הצופה ולקיים עימו דיאלוג פיזי פעיל כמו מישוש, טיפוס, זחילה או הליכה ובכך אינו מהווה רק אובייקט פסיבי – המהווה מושא להתבוננות בלבד.
הפיסול הסביבתי הוא חלק מזרם אמנותי גדול יותר שביקש לפרק ולטשטש את החייץ המקובל בין החיים והאומנות. ביצירת הפסל הסביבתי אנו עשויים להשתמש כמעט בכל חומר הזמין לנו בסביבה שבה אנו פועלים ויוצרים את הפסל: אנו נעשה שימוש בחומרים טבעיים כמו אדמה, אבנים, צמחייה או חומרי פסולת ומוצרים מלאכותיים שונים שסיימו את תפקידם המקורי ושבהם אנו עושים שימוש חוזר (Reuse). הפיסול הסביבתי משלב בעשייתו גם גורמי טבע כמו אור,רוח, מים ברקים ואף צלילים לצד תופעות ותהליכים טבעיים מצויים כמו שחיקה, התבלות או התפוררות.
הפסל הסביבתי ניחן בכמה תכונות ייחודיות (המבדילות אותו מהפסל הדקורטיבי המסורתי) בהיותו בדרך כלל גדל מידות, נתון לשינויים מתמידים בצורתו, גודלו או צבעו בשל חשיפתו לאיתני הטבע ו"אקטיבי" ביחסיו עם הצופה: הפסל "מזמין" אותנו להיכנס, להשתלב או לעבור דרכו ובכך לגלות את חלקיו הנסתרים. הפסל הסביבתי דינמי ומשתנה תדיר בשל השתנות זוויות קרני השמש השתקפויות האור או צלילים וקולות המופקים בו בגלל הרוח הנושבת בתוכו.
בפיסול סביבתי כרוך הרעיון שהיצירה באמצעות הפסל הסביבתי היא דינמית, משתנה ובה בעת משנה את סביבתה וכך יוצרת סביבה חדשה השונה מקודמתה. מבחינות מסוימות ניתן לומר שהפיסול הסביבתי (הנחשב כחלק מהאומנות הפלסטית) הוא לא רק יצירת הממוקמת ותלויה במרחב אלא גם יצירה אומנותית המושפעת ומשתנה על ציר הזמן בדומה למחול, מוסיקה או תיאטרון.
פיסול סביבתי הוא יצירה אמנותית הנוצרת ומתקיימת בסביבה הטבעית או במרחב העירוני הפתוח בהשראת צורות ותהליכים מהטבע. מקורות השראה לפעילותם של אמנים רבים הם חומרים וחפצים זמינים ((Ready made, צורות, צבעים ומרקמים מהסביבה הטבעית והעירונית. האומנים הסביבתיים יעסקו בהתבוננות ובחקירה של הטבע ובשינויים החלים בו כמו עונות השנה, או מחזורי החיים של לידה – צמיחה – הזדקנות – כליה וריקבון וחוזר חלילה. אחת המגמות הדומיננטיות שהתפתחו בפיסול סביבתי בעשורים האחרונים הוא פיסול סביבתי אקולוגי המהווה תגובה וכלי ביטוי אומנותי לשינויים האקלימיים והסביבתיים הפוקדים את עולמנו. הפיסול הסביבתי האקולוגי יאופיין בשימוש רב בחומרי פסולת ביתית או תעשייתית תוך ניצול חומרים זמינים הניתנים לשימוש חוזר כמו צמיגים ישנים, בקבוקי פלסטיק אריזות, זכוכית, בדים ניירות או מכשירים חשמליים,מכניים ואלקטרוניים שסיימו את תפקידם.
חלק נרחב של היצירה בפיסול סביבתי אקולוגי נעשה בשיתופה הפעיל של הקהילה. בבסיס היצירה הקהילתית המשותפת עומדת המחשבה על השינוי הערכי והמעשי שניתן לחולל באמצעות הפיסול הסביבתי האקולוגי בעצם העלאת המודעות לנושאי סביבה, אקלים וקיימות. היצירה הקהילתית של פיסול סביבתי מחומרים ממוחזרים מקדמת ערכים של שיתוף, סולידריות חברתית, וחינוך לאחריות אישית וציבורית. העשייה המשותפת תעורר מעורבות וההשתתפות במאבקים ציבוריים אל מול תהליכים סביבתיים הרסניים המתחוללים בסביבתנו הקרובה והגלובלית.
בסדנאות שלנו, מועלות באופן פעיל הסוגיות הסביבתיות הקשורות לנושאי החינוך סביבתי וקיימות. אנו מדגישים ומעלים בפעילותינו מושגים ונושאים שונים כמו: שמירה על כדור הארץ, שימוש בחומרים ממוחזרים(recycle) או שימוש בחומרים הניתנים לשימוש חוזר (Reuse),עידוד של חשיבה יצירתית, פיתוח הדמיון וחיבור לערכים של שיתוף פעולה ועזרה הדדית.
אנו יוצרים באופן משותף פסלים סביבתיים, ואובייקטים שונים ללמידה ומשחק. למשתתפים נוצרת ההזדמנות יוצאת דופן להתנסות בפעילות אומנותית לא קונבנציונלית, ליצור בטכנולוגיות שונות ומגוונות להתנסות בהפעלת כלי עבודה וחומרים לא שגרתיים. באמצעות סדנאות של פיסול סביבתי ירוק שאנחנו מקיימים בארץ ובחו"ל, אנו מנסים להעלות את המודעות לנושאי סביבה וקיימות שעל סדר היום המקומי, סדנאות פיסול סביבתי עם ילדים ותלמידים משתלבות בתוכניות הלימודים הפורמאליות של בית הספר כמו מדעים, קיימות וסביבה, אומנות וחקלאות.

פיסול סביבתי בבתי ספר

הפסלים והאובייקטים שאנו יוצרים נבנים מחומרים ממוחזרים ומחומרים הניתנים לשימוש חוזר, (כמו גרוטאות ואשפה ביתית)הנאספת ע"י התלמידים והמהווה שלב מקדים בתהליך היצירה. התלמידים אוספים את החומרים בבתיהם ובסביבת המגורים ומוצאים את דרכם ליצירה מעניינת בדמות פסל או מתקן סביבתי שימושי בחצר בית הספר והשכונה. במרבית הסדנאות אנו עושים שימוש ויוצרים פיסול סביבתי מצמיגים. פיסול סביבתי בצמיגים לא מסובך לביצוע וניתן להגיע באמצעותו לתוצאות מרשימות בפרק זמן קצר יחסית .

אם ברצונכם לשמוע עוד על פיסול סביבתי בבתי ספר, עיריות, מועצות מקומיות, יישובים קהילתיים או בקרב עמותות ארגונים וחברות מסחריות כמו גם בבתים פרטיים ובתי מלון אתם מוזמנים ליצור קשר.
אם אתם מעוניינים ליצור במו ידיכם פיסול סביבתי מצמיגים, גרוטאות וחומרים מגוונים או ברצונכם ליצור במו ידיכם, פסל סביבתי מחומרים ממוחזרים, והנעשה בסדנאות ייחודיות שבהם נלמד כיצד לשתף פעולה ולחולל "על הדרך" שינוי קטן בתוך הקהילה והסביבה. אשמח אם תפנו אלי.

למידע נוסף בטלפון: 052-2692135 או ליצירת קשר עם הצוות שלנו שלחו מייל.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן